Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Tutore copil fara parinti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Tutore copil fara parinti

Buna ziua!
Este vorba despre un copil de 16 ani - mama nu este recunoscuta ca mama nici trecuta in certificatul de nastere datorita problemelor psihice, bunicul din partea mamei a fost trecut in certificat ca fiind tata si tutore legal, acesta a decedat recent. Ce este de facut, in acest caz, cu acest copil? Este la liceul, in cursul saptamanii este la scoala, sta la camin iar in weekend merge acasa la mama. Doreste ca viata sa isi urmeze cursul in acelasi mod firesc al lucrurilor. Cum pot interveni sau ce demersuri trebuiesc facute pentru ca cei de la protectia copilului sa nu o ia din acest mediu? Isi poate ridica pensia de urmas daca are doar 16 ani? As dori sa stiu cum pot ajuta acest copil. Din partea familiei nu doreste nimeni sa o reprezinte legal, sa ii fie tutore.
Multumesc anticipat!
Mama dvs doreste sa ii fie tutore?
Cunosc aceasta situatie pentru ca sunt pedagog scolar la caminul unde invata eleva. Mama copilului ar dori tutela dar am inteles ca nu poate datorita problemelor de sanatate.