Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cum inchid un PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cum inchid un PFA

Cum se poate inchide activitatea unui PFA, comert cu amanuntul in magazin nespecializat de produse nealimentare, care detine marfa in stoc dar este achitata catre furnizori?
Ce impozite se platesc?
Se pot face reduceri de preturi si cum se scade aces procent din contabilitatea, partida simpla?

Multumesc din suflet!
Va redau din normele de aplicare ale art. 48 codul fiscal: În cazul încetării definitive a activităţii, din punct de vedere fiscal, sumele obţinute din valorificarea bunurilor şi drepturilor din patrimoniul afacerii, înscrise în Registrul-inventar, cum ar fi: mijloacele fixe, obiectele de inventar şi altele asemenea, precum şi stocurile de materii prime, materiale, produse finite şi mărfuri se includ în venitul brut.
Asta inseamna ca veti face o vanzare catre dumneavoastra ca persoana fizica si pentru acea valoare platiti impozit pe venit pe pfa.
Reducerile de pret se fac doar respectind Ordonanta Guvernului nr. 99 din 29 august 2000 privind comercializarea produselor si serviciilor de piata.