Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impozit mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impozit mostenire

Cum functioneaza impozitarea masei succesorale daca succesiunea nu s-a dezbatut ? Au trecut mai bine de doi ani de cand defuncta a decedat. Sotul supravetuitor este veteran de razboi, defuncta nu avea niciun bun propriu. Cum se calculeaza acest impozit?
Nu vad ratiunea. Daca atunci cat a fost in viata nu s-a platit deloc impozit, a fortiori nu se poate plati daca aceasta a decedat.

Directia de taxe si impozite locale.
Avocat Sebastian Murariu, Avocat
Vorbiti de lucruri diferite. una e impozitul pe mostenire care se datoreaza daca nu se dezbate succesiunea in timp de 2 ani de la deces si alta impozitul pe proprietate.
De care vreti sa discutam, de cel pe proprietate ? El se datoreaza de catre mostenitori raportat la cotele mostenite, daca a ramas ceva neplatit.
Problema e ca intr-adevar, omul fiind veteran era scutit de impozit, insa pt jumatate din imobil, cealalta fiind prezumata a fi a sotiei.

Nu am facut inca succesiunile la facultate de aceea sunt pe dinafara subiectului. Am solutia instantei in fata mea si cum spuneam reprezentantul celor de la taxe si impozite a motivat suma respectiva prin "sotia contestatorului a decedat iar acesta nu a facut dovada ca este unicul mostenitor al sotiei si din acest motiv s-a emis titlul executoriu pentru cota de 1/2 din imobile care fac parte din masa succesorala a defunctei." De aceea eu nu inteleg, cum sa fac contestatia. Omul e veteran de razboi si e scutit de plata impozitului insa decizia de impunere e venita atat pe numele lui cat si pe numele defunctei. Sunt un pic confuz ca nu am studiat materia.
Ma poate ajuta cineva sa inteleg ?
Inteleg ca omul a contestat deja si a pierdut, ai vrea sa ataci hotararea ?

sotia contestatorului a decedat iar acesta nu a facut dovada ca este unicul mostenitor al sotiei si din acest motiv s-a emis titlul executoriu pentru cota de 1/2 din imobile care fac parte din masa succesorala a defunctei.

Sotia datora impozit pe jumatate din casa, doar sotul e scutit si bunul nu era tot al lui. Acum ca a decedat, impozitul pe partea ei trebuie platit de cineva.
A venit de plata de la data decesului sau si pt o perioada din urma ?
Daca sotul ar fi singurul mostenitor al femeii, in virtutea faptului ca e veteran si nu datoreaza impozit, nu ar mai plati.
Au copii ?