Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Autorizare de construire
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Autorizare de construire

Buna ziua .

Am 300 mp teren intravilan cu 7.5 m deschidere. As dori sa ridic o casa. Ce sanse am sa obtin autorizatia de construire?Va multumesc
nici o sansa! aveti nevoie de 12 metrii deschidere. puteti incerca totusi sa cereti un certificat de urbanism si acolo aveti explicitate toate conditiile!
Sunt considerate loturi construibile numai loturile care se încadrează în prevederile
a) front la stradă de minimum 8 m pentru clădiri înşiruite şi de minimum 12 m pentru clădiri izolate sau cuplate;
b) suprafaţa minimă a parcelei de 150 mp pentru clădiri înşiruite şi, respectiv, de minimum 200 mp pentru clădiri amplasate izolat sau cuplate;
c) adâncime mai mare sau cel puţin egală cu lăţimea parcelei.
Daca in certificatul solicitat de la urbanism va sunt impuse aceste conditii puteti sa incercati totusi sa mariti lotul prin cumpararea de la vecini a unei portiuni.