Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calificare la locul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calificare la locul de munca

Va rog sa -mi precizati daca este posibila schimbarea ocupatiei unui salariat din muncitor necalificat in muncitor calificat sau a unui muncitor calificat intr-o meserie in alta meserie, prin incheierea unui act aditional la contractul individual de munca, urmata de inregistrarea in REVISAL, in situatia in care a urmat un program de formare profesionala organizat la locul de munca fara ca societatea sa fie autorizata de Ministerul Muncii si Solidaritatii Sociale si Ministerul Educatiei si Cercetarii iar calificarea nu este finalizata de un certificat de calificare recunoscut ci de un certificat de absolvire valabil doar la nivelul societatii.
Si ca societatea sa poata face aceasta calificare care ar fi pasii de urmat .
Multumesc!
In baza acelui certificat valabil la nivel de unitate se poate face modificarea functiei.
Dar pasii??? Ce fac eu pana ajung sa eliberez certificatul? Cine il examineaza , cine il testeaza pe acel angajat?
Cand s-a decis calificarea lui la locul de munca , nu s-au stabilit toate aspectele legate de aceasta procedura ?