Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calificare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calificare

Buna ziua
calificarea pt o anumita meserie (functie), se poate face si de angajator, intern?urmand dupa absolvirea cursului si a examenului sa i se faca schimbarea in noua fucntie?
sau trebuie neaparat facuta de o institutie acredita de ministerul muncii si invatamantului?
Pentru calificarea la locul de munca se poate incheia un contract de calificare profesionala .
Contractul de calificare profesionala este reglementat de art.202 si urm. din Codul muncii potrivit carora:
- contractul de calificare profesionala este cel in baza caruia salariatul se obliga sa urmeze cursurile de formare organizate de angajator pentru dobndirea unei calificari profesionale.
- pot incheia contracte de calificare profesionala salariatii cu vrsta minima de 16 ani impliniti, care nu au dobndit o calificare sau au dobndit o calificare ce nu le permite mentinerea locului de munca la acel angajator.
- contractul de calificare profesionala se incheie pentru o durata cuprinsa intre 6 luni si 2 ani.
- pot incheia contracte de calificare profesionala numai angajatorii autorizati in acest sens de Ministerul Muncii si Solidaritatii Sociale si de Ministerul Educatiei si Cercetarii.

In baza certificatului eliberat se poate face modificarea functiei.
Cornel Vasile, Consilier juridic
multumesc
si acea diploma trebuie avizata de Ministerul muncii si sa contina si codul COR al meseriei nu?