avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 886 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calificare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calificare

Buna ziua
calificarea pt o anumita meserie (functie), se poate face si de angajator, intern?urmand dupa absolvirea cursului si a examenului sa i se faca schimbarea in noua fucntie?
sau trebuie neaparat facuta de o institutie acredita de ministerul muncii si invatamantului?
Cel mai recent răspuns: Daliborka , utilizator 16:19, 9 Mai 2017
Pentru calificarea la locul de munca se poate incheia un contract de calificare profesionala .
Contractul de calificare profesionala este reglementat de art.202 si urm. din Codul muncii potrivit carora:
- contractul de calificare profesionala este cel in baza caruia salariatul se obliga sa urmeze cursurile de formare organizate de angajator pentru dobndirea unei calificari profesionale.
- pot incheia contracte de calificare profesionala salariatii cu vrsta minima de 16 ani impliniti, care nu au dobndit o calificare sau au dobndit o calificare ce nu le permite mentinerea locului de munca la acel angajator.
- contractul de calificare profesionala se incheie pentru o durata cuprinsa intre 6 luni si 2 ani.
- pot incheia contracte de calificare profesionala numai angajatorii autorizati in acest sens de Ministerul Muncii si Solidaritatii Sociale si de Ministerul Educatiei si Cercetarii.

In baza certificatului eliberat se poate face modificarea functiei.
Ultima modificare: Marți, 9 Mai 2017
Cornel Vasile, Consilier juridic
multumesc
si acea diploma trebuie avizata de Ministerul muncii si sa contina si codul COR al meseriei nu?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calificare la locul de munca gina.lucia gina.lucia Buna ziua! M-ar interesa sa stiu daca se pot face calificari la locul de munca si cum se procedeaza?. Aveti idee in Constanta cine face astfel de ... (vezi toată discuția)
Incadrare AnomarG AnomarG Buna ziua, as dori sa stiu daca pot incadra pe cineva pe functia de Lacatus mecanic, insa are doar diploma de sudor? Daca nu se poate se poate face ... (vezi toată discuția)
Angajare Filipady Filipady Bună ziua am lucrat ca necalificat și am calificare pe meseria care lucrez și iam cerut angajatorului sa ma încadreze ca calificat și nu mia făcut exista ... (vezi toată discuția)