Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... calificare pe post in cadrul societatii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

calificare pe post in cadrul societatii

ce se intimpla cu salariatii care au fost angajati ca muncitori necalificati (in confectii) si totusi ei lucreaza in masina de cusut? Am inteles ca se poate elibera o adeverinta care sa fie valabila numai in cadrul aceleiasi societati, care sa ateste ca respectivul salariat s-a calificat in functia de confectioner .Ma puteti ajuta in acest sens aratandu-mi un model de adeverinta sau alt document emis care sa arate acest lucru? multumesc
Pentru ca o" adeverinta" sa aiba valoare pe piata muncii si sa o folositi in scopul de a atesta o calificare,ar trebui ca firma de confectii in care lucrati sa aiba o acreditare oficiala din partea Ministerului Muncii ,pt. activitatea de formare profesionala,adica sa poata elibera un certificat recunoscut de calificare la locul de munca in meseria de confectioner.
ContSters136493, utilizator