Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Nota justificativa
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Nota justificativa

În nota justificativă estimarea poate fi mai mare decât banii pe care îi am în buget?
Estimarea valorii nu se face in functie de bugetul alocat.

Estimarea se face conform art.25-29 din OUG 34, pe baza evaluarii preturilor reale si realiste ale fiecarui element de achizitionat, inclusiv taxe si orice alte cheltuieli indirecte.

De asemenea, nu trebuie sa aveti disponibila suma inainte de demararea procedurii, ci doar sa va asigurati ca este identificata sursa(aprobarea disponibilizarii fondurilor necesare, art.94 din HG 925).
vlad nicolae, moderator