avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1684 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Agreerea cu numerar valuta pt firma romana
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Agreerea cu numerar valuta pt firma romana

Cat este de corect ca o firma din Romania sa achite cu numerar valuta, chiar daca nu are specificul de activitate care ar permite aceste tranzactii.
De ex o florarie SRL achizitioneaza marfa cu numerar, plateste cu forinti numerar pe care si-i procura de la casa de schimb valutar. Este in regula? Eu stiu ca nu, dar mai nou se poate orice...
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Oranina Dumitru , Contabil 10:21, 19 Iunie 2009
[ link extern ]
Sint aici citeva exceptii , poate reusiti sa incadrati operatiunea :)
Daca exista un contract incheiat intre parti in care valoarea contractului este in valuta si se precizaeza ca plata se va face in Ron la cursul BNR din data platii se poate.
Se poate , intr-adevar orice , dar nu este legal....si eu sunt de aceeasi parere ca nu se poate daca nu exista contract...
Sa inteleg ca documentul platii este chitanta?....si pe chitanta este stipulta valoarea in Ron sau valoarea valutei?
lumi71 a scris:

Cat este de corect ca o firma din Romania sa achite cu numerar valuta, chiar daca nu are specificul de activitate care ar permite aceste tranzactii.
De ex o florarie SRL achizitioneaza marfa cu numerar, plateste cu forinti numerar pe care si-i procura de la casa de schimb valutar. Este in regula? Eu stiu ca nu, dar mai nou se poate orice...
Multumesc


este important sa ne spuneti daca furnizorul, cel care primeste forintii, este rezident sau nerezident B-)
Ultima modificare: Joi, 18 Iunie 2009
Oranina Dumitru, Contabil
Floraria este persoana juridica romana si achizitioneaza de la persoane juridice (nu au nici o treaba cu Romania) din Ungaria flori direct cu forinti. Nu este nici un contract, si dupa parerea mea nu ar avea voie sa achite cu numerar, dar cica i-a transmis cineva de la garda ca ii ok. B-)
Ultima modificare: Joi, 18 Iunie 2009
lumi71, utilizator
lumi71 a scris:

Floraria este persoana juridica romana si achizitioneaza de la persoane juridice (nu au nici o treaba cu Romania) din Ungaria flori direct cu forinti. Nu este nici un contract, si dupa parerea mea nu ar avea voie sa achite cu numerar, dar cica i-a transmis cineva de la garda ca ii ok. B-)


Referindu-ma strict la plata marfii, regulamentul valutar emis de BNR nu interzice platile numerar in valuta intre rezidenti si nerezidenti, pe teritoriul Romaniei si in strainatate, neconditionand acesta plata de existenta unui contract. Citi si dvs acest regulament republicat in MO 616/06.09.2007. Intr-adevar cu ani in urma existau prevederi speciale privind operatiunile in valuta unde se preciza ca acestea se efectueaza numai prin conturi deschise la banci.
Ultima modificare: Vineri, 19 Iunie 2009
Oranina Dumitru, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata facturilor in euro. niko 94 niko 94 Administratorul vrea sa plateasca facturile primite de la furnizorii din Romania in euro, facturile primite sunt in lei. Se poate plati in euro daca facturile ... (vezi toată discuția)
Restul de incasat se face in valuta elenacb elenacb am emis factura in lei pentru o persoana fizica nerezidenta pentru marfa pe care i-am dat-o. a platit partial factura in lei , iar pentru restul datorat ... (vezi toată discuția)
Decontari in valuta camicami camicami Problema mea este urmatoarea :societatea ptr.care lucrez ,livreaza cherestea catre o societatea inregistrata fiscal in Romania,cu cod tva RO,societate ce ... (vezi toată discuția)