Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general restul de incasat se face in valuta
Discuție deschisă în Contabilitate în general

restul de incasat se face in valuta

am emis factura
in lei pentru
o persoana fizica nerezidenta pentru marfa pe care i-am dat-o. a platit partial factura in lei
, iar pentru restul datorat vrea sa faca plata prin banca in usd. exista in legislatie vreo interzicere in acest sens?
Buna ziua !
Regulament nr. 4 (r1) din 01 aprilie 2005 privind regimul valutar
Republicat in MO 616 din 06 septembrie 2007
Art. 1. - (1) Prezentul regulament stabileste regimul efectuarii operatiunilor valutare.
......................................
CAPITOLUL II
Regimul valutar
SECŢIUNEA I
Operatiuni valutare intre rezidenti si nerezidenti
Art. 2. - Operatiunile valutare curente si de capital, asa cum sunt prevazute in
Nomenclator, se efectueaza in mod liber intre rezidenti si nerezidenti, in valuta si in
moneda nationala (leu).

SECŢIUNEA a II-a
Operatiuni valutare intre rezidenti
Art. 3. - (1) Platile, incasarile, transferurile si orice alte asemenea operatiuni intre
rezidenti, care fac obiectul comertului cu bunuri si servicii, se realizeaza numai in
moneda nationala (leu), cu exceptia operatiunilor prevazute in anexa nr. 2 "Categorii de rezidenti care pot efectua operatiuni in valuta", care se pot efectua si in valuta.
(2) Toate celelalte operatiuni intre rezidenti, care nu fac obiectul comertului cu bunuri si servicii, pot fi efectuate in mod liber fie in moneda naţionala (leu), fie in valuta.
(3) Operatiunile prevazute la alin. (2) si in anexa nr. 2 la prezentul regulament se pot efectua si in valuta, numai pe baza acordului de vointa al partilor.
Cu stima !
Multumesc