avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 444 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general restul de incasat se face in valuta
Discuție deschisă în Contabilitate în general

restul de incasat se face in valuta

am emis factura
in lei pentru
o persoana fizica nerezidenta pentru marfa pe care i-am dat-o. a platit partial factura in lei
, iar pentru restul datorat vrea sa faca plata prin banca in usd. exista in legislatie vreo interzicere in acest sens?
Cel mai recent răspuns: elenacb , utilizator 07:36, 2 Decembrie 2009
Buna ziua !
Regulament nr. 4 (r1) din 01 aprilie 2005 privind regimul valutar
Republicat in MO 616 din 06 septembrie 2007
Art. 1. - (1) Prezentul regulament stabileste regimul efectuarii operatiunilor valutare.
......................................
CAPITOLUL II
Regimul valutar
SECŢIUNEA I
Operatiuni valutare intre rezidenti si nerezidenti
Art. 2. - Operatiunile valutare curente si de capital, asa cum sunt prevazute in
Nomenclator, se efectueaza in mod liber intre rezidenti si nerezidenti, in valuta si in
moneda nationala (leu).

SECŢIUNEA a II-a
Operatiuni valutare intre rezidenti
Art. 3. - (1) Platile, incasarile, transferurile si orice alte asemenea operatiuni intre
rezidenti, care fac obiectul comertului cu bunuri si servicii, se realizeaza numai in
moneda nationala (leu), cu exceptia operatiunilor prevazute in anexa nr. 2 "Categorii de rezidenti care pot efectua operatiuni in valuta", care se pot efectua si in valuta.
(2) Toate celelalte operatiuni intre rezidenti, care nu fac obiectul comertului cu bunuri si servicii, pot fi efectuate in mod liber fie in moneda naţionala (leu), fie in valuta.
(3) Operatiunile prevazute la alin. (2) si in anexa nr. 2 la prezentul regulament se pot efectua si in valuta, numai pe baza acordului de vointa al partilor.
Cu stima !
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Capital social in valuta? C_CRISTINA C_CRISTINA La infiintarea unui S.A. (un IFN) care are ca obiect de activitate creditarea (conform autorizarii BNR), cu actionari romani, se poate depune capitalul social ... (vezi toată discuția)
Sold registru de casa in valuta alina240 alina240 Buna ziua Am tot cautat si nu gasec raspuns la urmatoarea intrebare, asa ca va rog pe dvs sa imi raspundeti. Soldul registrului de casa in valuta trebuie ... (vezi toată discuția)
Facturare servicii cercetare dezvoltare in romania ADIGABI1 ADIGABI1 O firma privata platitoare de tva efectueaza servicii de cercet dezv.catre o alta firma privata din Romania neplatitoare de tva.(conf contract in eur si ... (vezi toată discuția)