Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie invaliditate

Buna ziua.
Am si eu nevoie de un calcul pertinent al unei pensii de invaliditate pentru o persoana cu grad de handicap grav
Datele cazului sunt urmatoarele
Am avut un accident in 2001 la varsta de 17 ani si am ramas imobilizat in scaun cu rotile fara sanse de recuperare (mi-am rupt gatul)
Din 2005 pana in 2008 am urmat cursuri universitare la zi la o facultate acreditata, din iulie pana in decembrie 2008 am fost in somaj, din ianuarie 2009 pana in martie 2011 am fost angajat cu functia de economist si cu un salariu net de 1200 ron, 2009 -2011 am urmat si absolvit cursurile de master la unicersitatea din Craiova.
Avand in vedere datele de mai sus am nevoie de un calcul al pensiei de invaliditate.
Va multumesc anticipat
Cu stima, Marius Pirlitoiu.
Din cele postate rezulta ca aveti aproximativ 5 ani si 6 luni de stagiu.
In acest stagiu ati realizat aproximativ 2,3 puncte
2,3:35=0,06571 punctaj mediu anual
0,06571x107%(indice de corectie)=0,07031 punctaj mediu anual
0,07031x830,2(valoarea punctului de pensie)=59 de lei pensie
Veti primi indemnizatia minima pentru pensionari de 400 de lei
Daca indeplineati condita de stagiu de 9 ani ceruta de lege,atunci punctajul mediu anual ar fi fost de aproximativ 0,56634,iar pensia de 471 de lei.
Este posibil ca o persoana care a cotizat decat 2 luni in 2008 dupa care sa aiba un accident si sa devina persoana cu dizabilitati si sa se pensioneze in 2011 sau 2012 sa aiba o pensie de 600-700 ron?