Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... datorii pe persoana fizica , executare pe ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

datorii pe persoana fizica , executare pe intreprindere individuala ?

Buna seara , am o datorie fata de o banca si s-a inceput executarea garantiilor ... care merge f greu ; am si o intreprindere individuala pe care lucrez , pot fi executate bunurile de pe intrep. individuala in contul recuperarii datoriei persoanei fizice ? Multumesc anticipat
Intreprinderea individuala ( II ) nu are personalitate juridica. Deci patrimoniul ei e patrimoniul d-voastra de fapt. II si persoana fizica sunt aceeasi persoana ( dpdv juridic). NU doar ca se poate executa II pentru datoriile persoanei, dar se poate executa si persoana fizica pentru datoriile II.
S.C. ORIEDA CONT EXPERT S.R.L., Contabil
Bunurile fac parte din patrimoniul de afectatiune al intreprinderii individuale ? Despre ce fel de bunuri vorbiti ?