Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechime in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechime in munca

Buna seara,
conform cim pe care l-am semnat, incadrarea este de sef serviciu marketing, de profesie sunt economist, iar faptul ca am studii superioare a fost unul dintre criteriile dupa care am fost selectat, va rog sa-mi spuneti, in acest caz, cum se va considera vechimea in munca.
Multumesc
Probabil va referiti la vechimea ca stagiu de cotizare, care se va lua in calcul la pensie....nu la vechimea in munca. Cele doua notiuni nu au legatura intre ele. Vechimea in munca se calculeaza de la data inceperii muncii din primul contract incheiat. Studiile superioare sunt vechime la stagiul de cotizare, nu vechime in munca.
Art.16 C.mun. - (4) Munca prestata in temeiul unui contract individual de munca constituie vechime in munca.

Asadar, vechimea în muncă constă în ansamblul perioadelor în care o persoană a prestat muncă în baza unui contract individual de munca.