Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Fonduri europene nerambursabile pentru clinici private
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Fonduri europene nerambursabile pentru clinici private

Am doleanta indreptata catre toti specialistii in fonduri structurale cu privire la urmatoarea situatie. In cazul clinicilor medicale din mediul urban, pe ce program operational, respectiv pe ce axa principala si domeniu major de interventie as putea derula un proiect de finantare.
Inteleg ca este vorba de o clinica privata. Este important de stiut care este forma de organizare a acestei clinici si care sunt investitiile pe care doriti sa le faceti prin aceste fonduri?
Este vorba despre o hiperclinica dotata cu sectii similare unui spital, fara regim de urgenta. Doresc sa obtin 3 000 000 euro pentru dotarea tehnica fara scop de cercetare. Productia analizelor medicale de natura eterogena (conform sectiilor functionale), respectiv acoperirea cheltuielilor de resurse umane, sunt doua tinte spre care ma indrept. Cifra de afaceri a clinicii o plaseaza pe locurile 6-8 in diferite orase unde isi are puncte de lucru (Timisoara, Cluj, Bucuresti, Resita etc).
Aceasta suma reprezinta valoarea totala a investitiilor, adica investitiile din toate punctele de lucru? Salarizarea personalului existent nu este o cheltuiala eligibila.Exista un program care subventiomaza salariile noilor angajati, in anumite conditii. Pentru investitia in echipamente ma voi documenta din noile programe si revin cu un raspuns.
VladimirM a scris:

Este vorba despre o hiperclinica dotata cu sectii similare unui spital, fara regim de urgenta. Doresc sa obtin 3 000 000 euro pentru dotarea tehnica fara scop de cercetare. Productia analizelor medicale de natura eterogena (conform sectiilor functionale), respectiv acoperirea cheltuielilor de resurse umane, sunt doua tinte spre care ma indrept.

Dupa cele scrise de dvs. in mesaj, intuiesc ca deja cunoasteti raspunsul, pentru ca ati discutat deja cu specialisti. Si stiti ca raspunsul e negativ, la acest nivel de investitii.

Da, pentru salarizare nu este nevoie de fonduri, doar pentru dotarile tehnice. Va multumesc mult!
danacj a scris:

Aceasta suma reprezinta valoarea totala a investitiilor, adica investitiile din toate punctele de lucru? Salarizarea personalului existent nu este o cheltuiala eligibila.Exista un program care subventiomaza salariile noilor angajati, in anumite conditii. Pentru investitia in echipamente ma voi documenta din noile programe si revin cu un raspuns.