Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Despagubiri neplatite in termen de 4 ani de la ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Despagubiri neplatite in termen de 4 ani de la sentinta finala

In cazul in care o persoana este condamnata la inchisoare-2 ani cu suspendare si trebuie sa plateasca despagubiri,in valoare de 7000 Euro,detine un imobil pe numele sau,iar de la sentinta finala au trecut 4 ani,mai poate fi executat silit?Daca da,care este termenul de prescriptie?Daca nu plateste despagubirile,mai poate avea un cazier curat?Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Sunt sanse mari ca datoria sa fie prescrisa,cazierul nu are legatura cu plata sau neplata daunelor morale sau a despagubirilor stabilite de instanta.
Am citit undeva pe internet ca despagubirile se prescriu dupa 3 ani,in general,de la data sentintei,dar dupa 10 ani in cazul imobilellor,sau ceva de genul.Ce inseamna acest lucru?Care este diferenta intre prescrierea de 3 ani si cea de 10 ani?Va multumesc anticipat pentru raspuns.
da, se prescriu în 3 ani, dar numai dacă creditorul nu face nimic pentru ași repupera banii. faptul că debitorul nu plătește este irelevant pentru termenul de prescripție.