Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Asociat unic decedat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Asociat unic decedat

sotul meu, asociat unic la un srl, a decedat. mai are doi baieti dintr-o alta casatorie. cum procedez cu firma? daca baietii nu vin la mostenire, ce fac sa nu am probleme cu finantele deoarece nu mai pot depune declaratii. sotul meu era nevazator si eu ma ocupam de firma, avand si imputernicire in banca. daca baietii renunta la mostenire (nu mai avea nimic sotul meu decat imprumuturi in banca), pot prelua eu firma sau vin rudele urmatoare la mostenire? daca una din rude accepta mostenirea, poate renunta la societate in favoarea mea? capitalul social este de 200 lei. ultimul bilant, pe 2014 nu a fost depus.
Trebuie sa faceti succesiunea dupa sot.
In cazul in care baietii di prima casatorie renunta la succesiune, dvs. sunteti unica mostenitoare. Celelalte rude nu au vocatie succesorala.
Dupa obtinerea certificatului de mostenitor, trebuie sa va adresati Registrului comertului, pentru inregistrarea schimbarii asociatului firmei, prin mostenire.