Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Superficia
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Superficia

Noul cod civil art 693 referitor la superficie de aplica si in cazul in care cladirea se afla pe un teren ce apartine domeniului public?
Potrivit art.136 alin.4 teza I din Constitutia Romaniei,terenurile proprietate publica sunt inalienabile .Deasemenea,,Legea nr.215/2001 a administratiei publice locale ,referindu-se la proprietatea publica ,prevede ca, bunurile care fac parte din domeniul public sunt inalienabile,imprescriptibile si insesizabile.Fata de aceste prevederi legale imperative,proprietatea publica nu poate constitui obiect al vreunui dezmembramant al dreptului de proprietate,astfel cum este dreptul de superficie.