avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de handicap

Buna ziua,

In data de 6 ianuarie tatal meu a primit decizia pentru primirea pensiei de handicap. I s-a zis ca de la jumatatea lunii martie poate sa inceapa sa ridice pensia, insa a primit doua raspunsuri diferite. O persoana i-a spus ca o sa primeasca pensia incepand cu luna februarie, iar alta persoana i-a spus ca o sa primeasca incepand cu luna ianuarie.

Legal din ce luna ar trebui sa inceapa sa primeasca pensia?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 09:56, 8 Martie 2015
Nu exista pensie de handicap.
Exista indemnizatie de handicap.
Poate fi pensie de limita de varsta cu reducerea varstei datorita handicapului preexistent calitatii de asigurat,
Gasiti in decizie ziua,luna si anul punerii in plata a pensiei.
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand primesc prima pensie Dandumio Dandumio In data de 21 decembrie 2014 am primit de la comisie incadrarea in gr.I pensie invaliditate.Incetarea raporturilor de munca a inceput cu 31 decembrie 2014. ... (vezi toată discuția)
Incadrare la pensie la 55 ani polonezu polonezu sunt pensionar pe caz boala din 01 august 2012 cu handicap accentuat din 07 mai 2012 revizuibile amindoua,cod boala decizie pensionare C91 cu vechime 21 ani 4 ... (vezi toată discuția)
Avantaj la pensionare robescu genoveva robescu genoveva Sunt pensionata medical,gradul 3.Ieri am avut comisie de reverificare la un an si am fost redirectionata la un alt cabinet decat cel de anul trecut!Am intalnit ... (vezi toată discuția)