Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de handicap

Buna ziua,

In data de 6 ianuarie tatal meu a primit decizia pentru primirea pensiei de handicap. I s-a zis ca de la jumatatea lunii martie poate sa inceapa sa ridice pensia, insa a primit doua raspunsuri diferite. O persoana i-a spus ca o sa primeasca pensia incepand cu luna februarie, iar alta persoana i-a spus ca o sa primeasca incepand cu luna ianuarie.

Legal din ce luna ar trebui sa inceapa sa primeasca pensia?
Nu exista pensie de handicap.
Exista indemnizatie de handicap.
Poate fi pensie de limita de varsta cu reducerea varstei datorita handicapului preexistent calitatii de asigurat,
Gasiti in decizie ziua,luna si anul punerii in plata a pensiei.
~ Conținut șters la cerere ~