Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cardul national de sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cardul national de sanatate

Unde ma pot adresa daca pana acum eu nu am cardul de sanatate emis,fiindpensionara?
Mai intai la casa de sanatate din judet.
"Cardurile naţionale nedistribuite si predate de catre operatorul de servicii postale la casele de asigurari de sanatate se distribuie asiguratilor de catre casele de asigurari de sanatate prin prezentarea acestora la sediul casei de asigurari de sanatate la care sunt luati in evidenta.

Cardurile naţionale care nu au ajuns la titulari prin servicii poştale sau prin casele de asigurari de sanatate pot fi redistribuite acestora prin medicii de familie pe a caror lista de capitaţie sunt inscrişi, cu ocazia primei prezentari in vederea acordarii unui serviciu medical."
[ link extern ]