avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 887 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cardul national de sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cardul national de sanatate

Unde ma pot adresa daca pana acum eu nu am cardul de sanatate emis,fiindpensionara?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:49, 8 Martie 2015
Mai intai la casa de sanatate din judet.
"Cardurile naţionale nedistribuite si predate de catre operatorul de servicii postale la casele de asigurari de sanatate se distribuie asiguratilor de catre casele de asigurari de sanatate prin prezentarea acestora la sediul casei de asigurari de sanatate la care sunt luati in evidenta.

Cardurile naţionale care nu au ajuns la titulari prin servicii poştale sau prin casele de asigurari de sanatate pot fi redistribuite acestora prin medicii de familie pe a caror lista de capitaţie sunt inscrişi, cu ocazia primei prezentari in vederea acordarii unui serviciu medical."
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Card de sanatate Ioan_01 Ioan_01 Buna ziua! De unde se poate ridica cardul de sanatate daca am fost plecat de la domiciliu cand s-a distribuit prin posta? (vezi toată discuția)
Card national de sanatate assbell99 assbell99 m-am inscris in 2005 la un medic de familie;daca primesc cardul trebuie sa merg la acelasi(nu am fost decat o data) sau il pot schimba dupa primirea ... (vezi toată discuția)