Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... pro rata
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

pro rata

daca ai venituri din chirii (fara tva) cum se procedeaza cu pro rata
In principiu nu poti deduce TVA la achizitii in proportie de 100% daca nu tot ceea ce livrezi este 100% cu TVA. Ponderea deducerii este egala cu ponderea livrarilor cu TVA in total livrari.
Vezi art.147 din Codul fiscal pentru detalii.