avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxe (cheltuieli) la vanzare, cumparare, schimb ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxe (cheltuieli) la vanzare, cumparare, schimb locuinta

Buna ziua,
As dori sa aflu care sunt taxele (cheltuielile: taxe, impozit, etc, etc, etc, tot ce ar putea exista) de achitat, in cazul:
1. vanzarii unei locuinte
2. cumpararii unei locuinte
3. schimbului de locuinte
Poate ma ajuta cineva.
Multumesc.
(Daca nu am ales bine sectiunea unde am adresat intrebarea, va rog sa-mi spuneti unde sa o mut.)
Ultima modificare: Luni, 9 Martie 2015
EugeniaG, utilizator
Cel mai recent răspuns: EugeniaG , utilizator 12:01, 10 Martie 2015
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sectiunea ati ales -o bine, insa aceste taxe nu vi se pot calcula pe un forum, deoarece nu sunt taxe fixe.
Va putem spune doar ca:
In cazul in care sunteti vanzator platiti impozit pe tranzactie conform Codului fiscal art. 77 ind.1 si extrasul de CF de autentificare.
In cazul in care sunteti cumparator platiti onorariul notarial si taxa de intabulare la ANCPI in valoare de 0,15% din pret sau valoarea apartamentului.
In cazul schimbului de locuinte, coschimbasii platesc impreuna onorariul notarial,impozit si taxa de intabulare fiecare de 0,15% pe imobil .
Multumesc pentru raspuns.
Nu voiam un calcul ci doar enumerarea taxelor si procentul lor, in functie de cele 1,2,3 situatii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare/schimb de apartamente nikosbab28 nikosbab28 Am un apartament cu 2 camere si vreau sa-l schimb cu unul cu 3 camere + diferenta si vreau sa stiu ce fel de contract se face de schimb , de proprietate sau ... (vezi toată discuția)
Trebuie platit doar onorariul la notar si ancpi intabulare cand ... UnCercetas UnCercetas Trebuie platit doar onorariul la notar si ANCPI intabulare cand cumperi cu programul Noua Casa sau mai sunt si alte taxe? (vezi toată discuția)
Taxele la schimbul de apartament cu garsonierã amadeus_121 amadeus_121 Vreau să schimb apartament cu 2 camere cu o garsonieră plus diferenţa (sulta). Doresc să ştiu dacă se face contract de schimb sau două cantracte de ... (vezi toată discuția)