Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxe (cheltuieli) la vanzare, cumparare, schimb ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxe (cheltuieli) la vanzare, cumparare, schimb locuinta

Buna ziua,
As dori sa aflu care sunt taxele (cheltuielile: taxe, impozit, etc, etc, etc, tot ce ar putea exista) de achitat, in cazul:
1. vanzarii unei locuinte
2. cumpararii unei locuinte
3. schimbului de locuinte
Poate ma ajuta cineva.
Multumesc.
(Daca nu am ales bine sectiunea unde am adresat intrebarea, va rog sa-mi spuneti unde sa o mut.)
EugeniaG, utilizator
Sectiunea ati ales -o bine, insa aceste taxe nu vi se pot calcula pe un forum, deoarece nu sunt taxe fixe.
Va putem spune doar ca:
In cazul in care sunteti vanzator platiti impozit pe tranzactie conform Codului fiscal art. 77 ind.1 si extrasul de CF de autentificare.
In cazul in care sunteti cumparator platiti onorariul notarial si taxa de intabulare la ANCPI in valoare de 0,15% din pret sau valoarea apartamentului.
In cazul schimbului de locuinte, coschimbasii platesc impreuna onorariul notarial,impozit si taxa de intabulare fiecare de 0,15% pe imobil .
Multumesc pentru raspuns.
Nu voiam un calcul ci doar enumerarea taxelor si procentul lor, in functie de cele 1,2,3 situatii.