Forum Discuţii juridice Executare silită Apartament achizitionat prin licitatie publica
Discuție deschisă în Executare silită

Apartament achizitionat prin licitatie publica

Buna ziua, as vrea sa achizitionez un apartament scos la licitatie si as fi vrut sa vad apartamentul inainte de a-l achizitiona , dar executoruljudecatoresc a spus ca nu se poate deoarece ultimaoara cand a fost la apartament, proprietarul era plecat din tara:O:O:O . Daca in cazul in care reusesc sa castig licitatia care sunt pasii de urmat avand in vedere ca acest fost proprietar este plecat din tara si mai are lucruri acolo, sau mai rau este in tara dar nu vrea sa plece ? Multumesc
Trebuie să știți că achiziționarea unui apartament vândut la licitație în cadrul unei proceduri de executare silită implică niște riscuri asociate avantajului că îl cumpărați la un preț mult mai mic față de valoarea reală. Unul dintre acestea ar fi acela că nu vedeți imobilul înainte. Un altul ar fi că trebuie să apelați la un executor ca să îl evacuați pe fostul proprietar. Un altul ar fi că există posibilitatea ca debitorul să facă contestație la executare și o perioadă care poate depăși 2 ani să nu puteți aveaposesia imobilului.
Multumesc mult
Bine atunci si care-i rostul unei executari silite, daca si eu la randul meu trebuie sa recurg la aceeasi modalitate de a-mi apartine apartamentul si care ar fi costurile:(( . Iar daca proprietarul nu e in tara dupa cum mi-a spus executorul ?
Una-i una, alta-i alta. Prima se desfășoară pentru recuperarea creanței, a dvs se va desfășura pentru punerea în posesia imobilului. Sunt două executări diferite, cu creditori diferiți. Costurile le știe executorul. Dacă nu e în tară, executorul va cere să fie de față reprezentanții Poliției, se vor inventaria bunurile și se vor lăsa unui custode prin proces-verbal de predare primire.
Mi-ati fost de mare ajutor. Multumesc :D