Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Facturare asociatie catre alte asociatii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Facturare asociatie catre alte asociatii

Buna ziua,

Ma poate ajuta cineva cu un raspuns legat de urmatoarea speta:
Locuiesc intr-un complex rezidential alcatuit din 8 blocuri, 8 asociatii de proprietari. Presiunea la apa al complexului asigurat de firma de apa e mica si nu face fata. Practic, cei de la etajul 4 nu au presiune, cei de la blocul 5 pana la 8 nu au presiune la apa.
La primul bloc este amenajat un sistem de rezervoare si pompe de apa. Pompele sunt legate la electricitate. Dezvoltatorul a oprit pompele deoarece contoarul e pe numele dansului. Ce solutii se pot aplica pentru a multumii toti locatarii?
Se poate ca furnizorul de electricitate sa emita factura catre toate asociatiile calculat in functie de consumul de apa de la fiecare bloc?
Se poate ca asociatia blocului unu sa faca contract cu furnizorul de electricitate si apoi sa emita factura catre celelalte blocuri in functie de consumul de apa?
Cand zic consumul de apa ma refer la un algoritm procentual.
Exista alte solutii sa putem porni pompele de apa?

Multumesc,
Preluati contractul care este pe numele dezvoltatorului de la pompele de apa. Asa puteti porni pompele si deci sa aveti si presiune la apa.

Pe de alta parte factura pe contoar trebuie platita de toate blocurile care sunt legate de acesta.

Daca problema continua, atunci va puteti intelege intre dv., cele 8 asociatii, cum sa impartiti factura.
Este o problema de organizare.
Important este ca aceasta repartizare sa fie cat mai rational posibila, astfel incat sa nemultumiti cat mai putini oameni, daca se poate deloc.
O sa ne intelegem la modalitatea de plata. Problema e alta
- facem contractul la curent pe blocul 1. Restul blocurilor, ca sa plateasca catre blocul 1 factura la curent au nevoie de o factura. Altfel nu pot dovedi modul de iesire a banilor din asociatie. Corect?
Daca facem contractul doar pe blocul 1, si blocul 5,6,7,8 nu platesc factura, factura la curent trebuie suportata doar de cei de pe contract, adica blocul 1.
OneDj a scris:
O sa ne intelegem la modalitatea de plata.

Pai daca va intelegeti asupra modalitatii de plata, intelegeti-va si asupra celorlalte aspecte.
Presedintii asociatiilor sa se intalneasca si sa incheie un protocol in care sa se prevada toate aspectele, de exemplu:
- asociatia 1 cand primeste factura sa instiinteze imediat celelalte asociatii inaintandu-le cate o coipe a facturii eliberata de furnizorul de energie electrica
- tot asociatia 1 sa elibereze cate o factura fiecarei asociatii cu cota parte de plata a fiecareia (refacturarea)
- suma valorilor de pe aceste facturi sa fie egala cu valoarea facturii furnizorului
- obligatia tiecarei asociatii de a achita factura partiala catre asociatia 1 in teermen de 5-10 zile

Am inteles. E bine ca se poate refactura. Nu stiam daca poate o asociatie sa refactureze. Multumesc