Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Trimitere in preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Trimitere in preaviz

Firma la care lucrez m-a trimis in preaviz pe motiv ca se desfiinteaza postul. Mentionez ca la evaluarile anuale am fost evaluat bine, sarcinle de serv mi le-am indeplinit corespunzator, nu am avut probleme de disciplina.

Intrebarea mea este;Pot sa fac ceva pt a-mi pastra locul de munca?
1. Calificativele acordate sunt pentru activitatea desfasurata si nu au nici o legatura cu decizia luata de angajator de a desfiinta postul ocupat de dvs.

2. Desfiintarea postului nu este o sanctiune acordata salariatului, nu are legatura cu persoana dvs. ci este o decizie a angajatorului pentru o activitate mai eficienta a firmei respective.

3. Din Codul muncii:

Art. 65
(1) Concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului reprezinta incetarea contractului individual de munca determinata de desfiintarea locului de munca ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fara legatura cu persoana acestuia.
(2) Desfiintarea locului de munca trebuie sa fie efectiva si sa aiba o cauza reala si serioasa.

Puteti doar sa contestati decizia de concediere si numai daca se va anula , atunci va pastrati locul de munca pana la o viitoare disponibilizare.