avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1197 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pensionat anticipat-card national sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pensionat anticipat-card national sanatate

Buna ziua,
Imi puteti da un sfat va rog?
referitor la obtinere cardului de sanatate,
pentru mama mea in conditiile in care in ultimii 3 ani a avut calitatea de neasigurat, pana in acest an cand a primit decizia de pensionare anticipata (15.01.2015).
In acest caz va primi cardul national de sanatate?
Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Ratoia , utilizator 16:32, 10 Martie 2015
Va trebuie sa se adreseze Casei de Asigurari de Sanatate in vederea eliberarii cardului de sanatate.
Multumesc frumos pentru raspuns!

Am contactat CAS insa mi-au raspuns ca figureaza cu statutul de neasigurat si ca nu s-a emis cardul de sanatate.

Insa dupa ce a primit decizia de pensionare anticipat, ma asteptam sa se emita si cardul de sanatate.

Imi puteti spune va rog daca asa ar fi procedura corecta de derulare a lucrurilor, in acest caz?

Numai bine!
Ina cest caz, mergeti din nou la Casa de Asigurari de Sanate cu o copie de pe decizia de pensionare a mamei dvs.
Multumesc inca o data pentru raspunsuri!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nelamurire:figurez ca neasigurat in sistemul de sanatate dupa emiterea deciziei de pensionare ellamoise ellamoise Am primit decizia de pensionare in urma cu 1 luna. Am fost la medic pentru activarea cardului de sanatate si figurez ca neasigurata. Care este ... (vezi toată discuția)
Card national de sanatate liliana.suciu liliana.suciu RIDICARE CARD NATIONAL DE SANATATE DE NEASIGURATI (vezi toată discuția)
Inregistrare asigurat Georgeta 2 Georgeta 2 Cui ma pot adresa in sistuatia in care in sistemul casei de asigurari apar neasigurat si totusi am emisa platile de la ANAF unde figureaza ca angajatorul a ... (vezi toată discuția)