Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pensionat anticipat-card national sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pensionat anticipat-card national sanatate

Buna ziua,
Imi puteti da un sfat va rog?
referitor la obtinere cardului de sanatate,
pentru mama mea in conditiile in care in ultimii 3 ani a avut calitatea de neasigurat, pana in acest an cand a primit decizia de pensionare anticipata (15.01.2015).
In acest caz va primi cardul national de sanatate?
Va multumesc anticipat!
Va trebuie sa se adreseze Casei de Asigurari de Sanatate in vederea eliberarii cardului de sanatate.
Multumesc frumos pentru raspuns!

Am contactat CAS insa mi-au raspuns ca figureaza cu statutul de neasigurat si ca nu s-a emis cardul de sanatate.

Insa dupa ce a primit decizia de pensionare anticipat, ma asteptam sa se emita si cardul de sanatate.

Imi puteti spune va rog daca asa ar fi procedura corecta de derulare a lucrurilor, in acest caz?

Numai bine!
Ina cest caz, mergeti din nou la Casa de Asigurari de Sanate cu o copie de pe decizia de pensionare a mamei dvs.
Multumesc inca o data pentru raspunsuri!