avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 662 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Nelamurire:figurez ca neasigurat in sistemul de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Nelamurire:figurez ca neasigurat in sistemul de sanatate dupa emiterea deciziei de pensionare

Am primit decizia de pensionare in urma cu 1 luna.
Am fost la medic pentru activarea cardului de sanatate si figurez ca neasigurata.
Care este procedura:
Casa de Pensii trimite decizia de pensionare sau trebuie sa merg personal cu o copie a deciziei de pensionare la Casa Judeţeană de Asigurări de Sănătate?
Ma adresez Casei Judeţeane de Asigurări de Sănătate cu o cerere la care anexez o copie a deciziei de pensionare?
Multumesc anticipat !
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 14:52, 6 Noiembrie 2015
Buna ziua
Normal era ca sa fie trimisa decizia de casa de pensii dar .......
Va sfatuiesc sa transmiteti o cerere insotita de o copie a deciziei la Casa Judeţeană de Asigurări de Sănătate prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire solicitand, totodata, sa va fie activata in sistem asigurarea si aratand ca acum figurati ca neasigurat.
Oricum, daca aveti necazuri va prezentati cu un talon de pensie si se rezolva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionat anticipat-card national sanatate Ratoia Ratoia Buna ziua, Imi puteti da un sfat va rog? referitor la obtinere cardului de sanatate, pentru mama mea in conditiile in care in ultimii 3 ani a avut ... (vezi toată discuția)
Pensie de intretinere pe card Oana2211 Oana2211 Buna ziua! Primesc pensie de intretinere prin Posta si doresc sa o primesc pe card de acum inainte. Cum si cui trebuie sa ma adresez? Nu raspunde nimeni la ... (vezi toată discuția)
Nu am primit acasa decizia de pensionare.am depus dosarul de ... Petre Cristian Petre Cristian Nu am primit acasa decizia de pensionare.Am depus dosarul de pensie pe 24.06.2021.In 14.09 2021 . Acasa am primit pensia si talonul de pensie.Decizia de ... (vezi toată discuția)