Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Nelamurire:figurez ca neasigurat in sistemul de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Nelamurire:figurez ca neasigurat in sistemul de sanatate dupa emiterea deciziei de pensionare

Am primit decizia de pensionare in urma cu 1 luna.
Am fost la medic pentru activarea cardului de sanatate si figurez ca neasigurata.
Care este procedura:
Casa de Pensii trimite decizia de pensionare sau trebuie sa merg personal cu o copie a deciziei de pensionare la Casa Judeţeană de Asigurări de Sănătate?
Ma adresez Casei Judeţeane de Asigurări de Sănătate cu o cerere la care anexez o copie a deciziei de pensionare?
Multumesc anticipat !
Buna ziua
Normal era ca sa fie trimisa decizia de casa de pensii dar .......
Va sfatuiesc sa transmiteti o cerere insotita de o copie a deciziei la Casa Judeţeană de Asigurări de Sănătate prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire solicitand, totodata, sa va fie activata in sistem asigurarea si aratand ca acum figurati ca neasigurat.
Oricum, daca aveti necazuri va prezentati cu un talon de pensie si se rezolva.