Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recuperare cheltuieli de judecata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recuperare cheltuieli de judecata

Buna ziua! In urma contestarii in Instanta a deciziei de concediere a firmei la care lucram, am obtinut reincadrarea in munca, si plata salariilor pe perioada procesului. In urma sentintei, nu mi s-a acceptat cererea de a mi se achita cheltuielile de judecata de catrea parata (administratoarea firmei la care lucram). In urma apelului facut de catre avocata mea, Instanta a decis ca parata sa imi achite cheltuielile de judecata. Pana in acest moment nu a achitat niciun ban. De avocata nu dau nicicum, iar pe site-ul Tribunalului este specificat faptul ca s-a facut apel, dar nu si rezolutia. Cum pot recupera cheltuielile de judecata?
Va duceti la arhiva cu o foaie in care cereti sa examinati dosarul... vedeti daca aveti o decizie, iar daca este favorabila mergeti la executor si cereti punerea in executie a obligatiei respectivei.
@ dafe

Punerea in executare a unei hotarari judecatoresti se face :
- de bunavoie de catre debitorul obligatiei
sau
- prin executare silita

In acest caz, depuneti la angajator o cerere de puenre in executare a hot.jud. la care atasati copie legalizata de pe hotarare.

In caz contrar, puteti apela la un executor judecatoresc.
Va multumesc foarte mult pentru raspuns!