Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Decizie contestare calcul pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Decizie contestare calcul pensie

Buna ziua

As dori sa fac o contestatie a unei decizii de pensie, care se pare ca nu a fost calculata corespunzator.
Pot sa le solicit celor de la CJP sa imi puna la dispozitie modului de calcul ca sa putem verifica?

Va multumesc.
Buna ziua,
Da, sigur ca puteti.
1. Solicitati Casei de Pensii sa va elibereze si copii dupa:
- Buletinul de calcul al pensiei;
- Date privitoare la activitatea in munca;
- Date din adeverinta privind contribuitiile;
- Punctajul anual.

2. Verificand actele de mai sus cu datele din carnetul de munca sau din alte documente puteti sa va dati seama daca au fost corecte calculele.