avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1043 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Decizie contestare calcul pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Decizie contestare calcul pensie

Buna ziua

As dori sa fac o contestatie a unei decizii de pensie, care se pare ca nu a fost calculata corespunzator.
Pot sa le solicit celor de la CJP sa imi puna la dispozitie modului de calcul ca sa putem verifica?

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 11:00, 11 Martie 2015
Buna ziua,
Da, sigur ca puteti.
1. Solicitati Casei de Pensii sa va elibereze si copii dupa:
- Buletinul de calcul al pensiei;
- Date privitoare la activitatea in munca;
- Date din adeverinta privind contribuitiile;
- Punctajul anual.

2. Verificand actele de mai sus cu datele din carnetul de munca sau din alte documente puteti sa va dati seama daca au fost corecte calculele.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recalculare pensie aradu2009 aradu2009 tatal meu crede ca i s-a calculat gresit pensia. cum ar putea sti daca este asa sau nu? (vezi toată discuția)
Calculul punctaj grupa 1 0000000 0000000 As dori sa stiu daca dupa anul 2001 ,calculul punctajului pentru gr 1 de munca s-a facut dupa alta formula .deoarece conform hotaririi judecatoresti din 2011 ... (vezi toată discuția)
Desfasurator de calcul pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta ranedo ranedo Cum se poate obtine un desfasurator de calcul pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta de la Casa Jud. de Pensii? (vezi toată discuția)