Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... recalculare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

recalculare pensie

tatal meu crede ca i s-a calculat gresit pensia.
cum ar putea sti daca este asa sau nu?
Tatal dvs. trebuie sa solicite casei teritoriale de pensii sa-i elibereze buletinele de calcul aferente deciziei de pensii. Apoi va compara veniturile inscrise in carnetul de munca, pe perioade, cu cele din buletinul intitulat "date privitoare la activiatea in munca". Daca va regasi aceleasi sume (inclusiv sporuri), atunci pensia nu este calculata gresit.

Pentru perioada ulterioara datei de 01.04.2001 baza contributiva avuta in vedere la calculul punctajului mediu anual este inscrisa in adeverinta CAS, adeverinta pe care o va solicita tot de la casa de pesii.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea