Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... neplata cas-valoare punct pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

neplata cas-valoare punct pensie

buna ziua am onedumerire;daca angajatorul nu achita ani la rand contributia ce-i revine lafondul de pensii desi de la angajati s-a retinut contr. ce le revena ,cum se calculeaza val. punctuluide pensie?.se va sti numai vechimea ?
Ce inseamna "ani la rand"? Pentru perioadele anterioare datei de 01.04.2001 punctajul mediu anual va fi calculat in functie de veniturile inscrise in carnetul de munca. Pentru perioada ulterioara datei de 01.04.2001 nu va fi avut in vedere nimic, intrucat din baza de date a casei de pensii rezulta ca nu s-a platit CAS.
Trebuie sa dati in judecata angajatorul, macar pe trei ani in urma sa fie obligat sa plateasca contributia de asigurari sociale!

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic