Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara platita in avans
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara platita in avans

In urma cu aproximativ patru ani i-am platit fostei sotii pensia alimentara pentru fica noastra in avans prin noatar calculata la salariul minim pe economie de atunci in cuantum de 15700 ron. Instanta a hotarit sa platesc 100 ron pe luna, suma pe care nu am platit-o deoarece am platit tot gramada mamei. Acum am cost sunat de fosta sotie sa ma anunte ca ma da in judecata pentru neplata pensiei. Mentionez ca tutorele este mama cu adresa de domiciliu in Spania iar minora a locuit pîna acum câteva zile la mama mea adica la bunicii paterni. Ce este de facut? P. S. Stiind ca am achitat in avans pensia am accesat si un credit in derulare prima casa credit care imi subtiaza substantial veniturile!
In fine, una peste alta, sa va actioneze intai in vreun fel.. daca va incerca sa va execute silit faceti contestatie la executare, iar daca va face plangere penala, depuneti o copie dupa acel act, apoi ii puteti face si dvs plangere pt denunt calomnios.
Nu stiu ce vrea sa faca pt ca pt neplata nu are ce cauta la judecatorie.
daca va actioneaza in judecata e pt marire.