Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Neplata pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Neplata pensie alimentara

Tatal nu a platit pensie alimentara timp de 5 luni pt k minora in varsta 17 ani a ales sa locuiasca cu bunicii din partea tatalui in acest timp el fiinnd plecat din tara.minora sa reintors la mama.minora a fost incredintata mamei de la varsta de 4 ani.tatal poate fi reclamat pt neplata pensie alimentara?
Buna seara,
Legal DA
Moral, atata timp cat minora a locuit cu bunicii paterni, NU!
Atat timp cat pensia a fost folosita pt cresterea minorei in toti acesti ani ...fara a contribui cu alte ajutoare din partea tatalui..iar acum nu ia mai acordat nimic pt k a locuit la bunicii paterni .unde este moralitate.? Minora a revenit la mama pt k a vazut k nu are sustinere paterna atat financiara cat si sufleteasca.scuze pt abatere dar tatal nu a avut niciodata un servici stabil. Situatia aceasta a fost o scutire pt el ca ("parinte)"

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Legal DA
Moral, atata timp cat minora a locuit cu bunicii paterni, NU!

Buna seara,
Cat timp a locuit la bunicii paterni i-ati platit minorei pensia de intretinere LEGALA la care avea dreptul?
Cred ca NU
Acolo e moralitatea!
Exact aceasta ar fi apararea daca l-as reprezenta in instanta si va spun, am 80% sanse sa castig!
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator