Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum recuperez banii?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum recuperez banii?

Prin sentinta de divort s-a stabilit pentru una din parti sa plateasca o suma de bani drept cheltuieli de judecata. Cui trebuie platiti acesti bani?Partii adverse? Cum recuperez acesti bani din moment ce partea care trebuie sa plateasca cheltuieli de judecata nu are de gand sa plateasca nici un leu? Cum o pot constrange ca sa-mi plateasca banii respectivi? Pot depune o plangera la politie sau trebuie sa deschid actiune civila? Mentionez ca a trecut termenul de apel iar sentinta a devenit definitiva.
Dupa ce sentinta e definitiva, o veti investi pentru a obtine titlul executor si o veti depune la un executor judecatoresc, acesta o sa va explice cum se poate executa silit, de catre el, suma ce o aveti de primit prin hotarare.
trebuei sa mergeti cu sentinta la judecatoria unde s-a judecat respectivul dosar , si sa investiti aceasta sentinta cu formula executorie .
ulterior veti merge la un executor judecatoresc .
executorul judecatorsc trebuie platit, nu? Intrebarea e cine il plateste? Cel care pune in executare hotararea sau cel care nu-si achita obligatiile stabilite prin hotarare?
Cheltuielile de executare se avanbseaza de creditor, urmand a fi recuperate de la debitor in cadrul executarii silite.
Exista un termen limita in care pot cere executarea silita? Sau o pot face si peste un an de zile? care vor fi urmarile daca las sa treaca mai mult timp?