Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil

La calculul indemnizatiei pentru cresterea copilului se ia in calcul si stimulentul de insertie de 500 de lei de care mama a beneficiat in anul dinanintea nasterii celui de-al doilea copil?
1. Stimulentul de insertie nu se ia in calculul indemnizatiei pentru concediu crestere copil (CCC) deoarece el nu este un venit profesional impozabil.

2. Se va lua in calcul doar venitul net din salariile din perioada in care beneficiati de stimulentul de insertie.