Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... ore de munca gravide
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

ore de munca gravide

buna ziua! lucrez in invatamant. as dori sa stiu daca 8 ore de predat zilnic pot fi "combatute"cumva. imi este imposibil sa vorbesc 8 ore(dupa ceas) in continuu. daca se poate face ceva, va rog sa imi spuneti articolul din lege care s-ar putea aplica. multumesc!#-o#-o#-o
Art. 13 din OUG 96/2003
În baza recomandării medicului de familie, salariata gravidă care nu poate îndeplini durata normală de muncă din motive de sănătate, a sa sau a fătului său, are dreptul la reducerea cu o pătrime a duratei normale de muncă, cu menţinerea veniturilor salariale, suportate integral din fondul de salarii al angajatorului, potrivit reglementărilor legale privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale.