Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Garantare imprumut administrator
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Garantare imprumut administrator

Buna ziua,

Am urmatoarea speta:
X este administrator la societatea A pe care a creditat-o cu o anumita suma. Suma nu a fost inca restituita, termenul de restituire fiind de 5 ani.
In prezent X doreste sa acceseze un credit de la societatea B, in care are calitatea de administrator, iar societatea A este actionar minoritar. Ca si garanteie vrea sa vina cu ipoteca mobiliara asupra dreptului de creanta pe care il are fata de societatea A si cu cesiunea ipotecii imobiliare constituita pentru garantarea creditului acordat societatii A. O astfel de situatie se incadreaza la lit. c din art. 144^4 Legea 31/1990?
Multumesc mult.
Nu. Drepturile cu care se garantează sunt ale administratorului, nu ale societății.