Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Raspuns de la Ministerul Muncii in legatura cu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Raspuns de la Ministerul Muncii in legatura cu prelungirea de 3 luni a somajului pt absolventi

MINISTERUL MUNC]]~ F.
DIRECTIA GEN
str. Dem. I. Dobn
Tel.: 004-021.311.02.02; Fax: O
.OTECTIEI SOCIALE
ORTA DE MUNCA . ~ .........
Of l, Bucuresti
8; e-mail: dgfi:n@mmuncii.fo
Nr. 1033/18.06.2009
Stimate doamna,
Ca urmare a scrisorii dumneavoastra în format electronic, adresata
Ministerului Muncii, Familiei si Protectiei Sociale, în data de 10.06.2009, va
comunicam urmatoarele:
Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 28/2009 privind reglementarea
unor masuri de protectie sociala, stipuleaza la art. 1 alin. (1) ca, ,,prin derogare
de la dispozitiile art. 39 alin. (1) din Legea nr. 76/2002 privind sistemul
asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, cu
modificarile si completarile ulterioare, pentru persoanele care se încadreaza în
una din situatiile prevazute la arte17 din Legea nr. 76/2002, cu modificarile si
completarile ulterioare, pâna la data de 31 decembrie 2009, perioada de
acordare a indemnizatiei de somaj, stabilita în conditiile legii se prelungeste cu
3 luni."
De asemenea, la art. 1 alin. (2) al din Ordonanta de urgenta a Guvernului
nr. 28/2009 se mentioneaza ca, pentru somerii care beneficiaza de
indemnizatie de somaj la data intrarii În vigoare a ordonantei de urgenta,
perioada de acordare se prelungeste cu 3 luni de .la data pâna la care a fost
stabilit dreptul respectiv.
Potrivit art. 17 alin (2) din Legea nr. 76/2002, cu modificarile si
completarile ulterioare, sunt asimilate somerilor persoanele care nu au putut
ocupa loc de munca dupa absolvirea unei institutii de Învatamânt sau dupa
satisfacerea stagiului militar, daca îndeplinesc urmatoarele conditii:
"a) sunt absolventi ai institutiilor de învatamânt, în vârsta de minimum 16 ani,
care într-o perioada de 60 de zile de la absolvire nu au reusit sa se încadreze în
munca potrivit pregatirii profesionale;
I
b) sunt absolventi ai scolilor speciale pentru persoane cu handicap fn vârsta de
minimum 16 ani, care nu au reusit sa se fncadreze fn munca potrivit pregatirii
profesionale;
c) sunt persoane care, fnainte de efectuarea stagiului militar, nu au fost
fncadrate fn munca sicare într-o perioada de 30 de zile de la data lasarii la
vatra nu s-au putut încadra în munca. "

Întrucât absolventii institutiilor de învatamânt sunt categorii de persoane
asimilate somerilor, încadrându-se în situatiile prevazute la act. 17 din Legea nr.
76/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, Ministerul Muncii, Familiei
si Protectiei Sociale, în calitate de institutie initiatoare a Ordonantei de urgenta
a Guvernului nr. 28/2009, considera ca si pentru aceste categorii de persoane
sunt incidente dispozitiile act. 1 alin. (2) din actul normativ respectiv.

Voi ce intelegeti din ultimul paragraf? Beneficiaza pana la urma si absolventii? Ma induce in eroare cuvantul "incidente". Astept raspuns de la cei care chiar stiu.Multumesc.
Da, in sfarsit, un raspuns pertinent, care confirma cele spuse de noi pe forum si infirmate de functionarimea AJOFM-urilor. Da, beneficiaza si absolventii de aceasta prelungire, fiind asimilati somerilor.
Si nu doar atat, ANOFM a transmis AJOFM-urilor niste precizari referitoare la modalitatea de aplicare a acestei Ordonante si recomanda prelungirea cu trei luni a perioadei de acordare a indemnizatiei si pentru persoanele a caror indemnizatie era suspendata. Prelungirea cu trei luni se face odata cu repunerea in plata a somerului suspendat. Textul oficial il am in forma scanata, pentru cine este interesat.
In sfarsit o veste buna...
pakos, utilizator
peste vreo ora ma duc la somaj sa vad ce zice cucoana de acolo. precizez ca agentia prahova, in urma aceleiasi solicitari a zis ca nu beneficiaza si absolventii, se cam contrazic unii pe altii. pakos tu cum interpretezi "incidente" ?
Nu incape indoiala, este vorba de aplicabilitate. Citez din precizarile ANOFM trimise tuturor AJOFM in urma raspunsului pe care il citati:
1. Pentru persoanele asimilate şomerilor prevăzute la art. 17 alin.(2) din Legea nr.76/2002, cu modificările si completările ulterioare, care solicita stabilirea dreptului de indemnizaţie de şomaj incepand cu data intrării in vigoare a Ordonanţei de urgenta a Guvernului nr.28/2009, in cuprinsul dispoziţiei privind stabilirea dreptului de indemnizaţie de şomaj, al cărei model este prezentat in anexa nr.4 la Procedura de primire si de soluţionare a cererilor de loc de munca sau indemnizaţie de şomaj, aprobata prin Ordinul preşedintelui Agenţiei Naţionale pentru Ocuparea Forţei de Munca nr.85/2002, cu modificările si completările ulterioare, se impune a se inscrie perioada de acordare a indemnizaţiei de şomaj, astfel cum a fost prelungita in temeiul art. 1 alin.(1) din ordonanţa de urgenta invocata (9 luni).
Si ca sa o impresionati pe doamna de acolo, spuneti-i ca stiti de adresa ANOFM nr. 1076/18.06.2009
pakos a scris:
Textul oficial il am in forma scanata, pentru cine este interesat.

Nu il postezi la documente utile? :)
Se pare ca cei de la Agentia din orasul meu habar n-au de nimic , mai zic acum ca nu mai au nici telefon de la 1 iunie ca sa se intereseze. Asadar am facut iar o cerere la agentia ph , sa vedem ce mai zic de data asta. Bataia de joc din tara asta se pare ca nu va inceta niciodata.X-(