Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozite cu retinere la sursa neachitate de catre ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozite cu retinere la sursa neachitate de catre broker

Buna ziua. Ma confrunt cu o situatie legata de neplata impozitelor cu retinere la sursa de catre broker si anume: Sunt asistenta in brokeraj la brokerul x cu contract si cod raf. Brokerul factureaza comisioanele catre firma y in contul careia depun incasarile. In momentul cand am intrat in concediul de maternitate am solicitat de la broker adeverinta cu veniturile realizare dar brokerul m-a instiintat ca nu-mi poate da acea adeverinta pt ca a facturat comisionele pe firma y si ca sa-i solicit firmei y acea adeverinta. Am solicitat de la firma y adeverinta, mi-a dat adeverinta pe care am depus-o la dosarul pt indemnizatia de crestere a copilului si am inceput sa iau indemnizatia de la stat. Firma y mi-a dat adeverinta in septembrie avand termen maxim 15 februarie 2015 sa achite impozitele aferente dar se pare ca nu a mai facut acest lucru iar brokerul a intrat in insolventa, Ce pot face in acest caz? Ma tem sa nu-mi anuleze indemnizatia de crestere a copilului sau mai grav sa ma puna sa o restitui si e vorba de o suma destul de mare. Multumesc
Impozitul este treaba angajatorului nu a dvs., nu aveti nico problema.