Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare .....daca ai ipoteca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare .....daca ai ipoteca

Buna seara
As dori sa cumpar un apartament dar proprietarul mi-a spus ca are ipoteca .
ar vrea ca eu sa ii dau avans , sa facem un act la notar o promisiune de vanzare cumparare , el sa isi plateasca ipoteca( insotit de mine ca eu sa vad ca asta face cu banii) si apoi incheiem vanzarea cumpararea.
Ce riscuri exista?
Sa nu se ridice ipoteca, si creditorul ipotecar sa nu isi dea acordul la vanzare.
In momentul in care plateste solicita ridicarea ipotecii.Banca poate sa refuze??
Banca creditoare isi va da acordul pentru vanzarea imobilului si ridicarea ipotecii in conditiile in care se acopera intai creditul ramas de achitat de catre vanzator.
Veti plati direct bancii in contul pe care il are vanzatorul la banca iar banca isi va trage banii pentru acoperirea creditului, apoi va ridica ipoteca.
Veti plati un avans vanzatorului in cadrul promisiunii de v/c, diferenta de credit bancii creditoare si daca mai ramane vreun rest il platiti vanzatorului.
cyan, moderator
Multumesc mult.
Dureaza mult pana ridica banca ipoteca, dupa ce s-a facut plata?
Depinde, poate dura si o luna. Dar asta nu va impiedica sa intrati in posesia imobilului.
Asa cum v-am spus, banii nu ii dati direct vanzatorului si apoi faceti pe badegardul lui pana la banca, ii virati in contul de la banca.