Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Inselatorie site dedicat tranzactiilor/pariurilor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Inselatorie site dedicat tranzactiilor/pariurilor

Buna,

Daca este un site facut anume sa atraga clientii pentru a se inscrie pe o platforma de tranzactionare dand o regula de tranzactionare presupusa sigura de ei, dar nu este ci este inselatorie, este legal asa ceva?

Am patit-o chiar eu, am intrebat detalii dar tot timpul mi se spunea nu-ti fie frica de esec, incearca si o sa vezi..., iarasi intrebam persoana ce a facut situl cu reclama daca lucreaza pentru compania cu platforma respectiva, dar nu raspundea la intrebare spunea incearca, uite cate mailuri am primit de la oameni ce au reusit si imi trimitea cateva(spunea ca este ocupat, este la banca si e nebunie cu cati castiga si cate mailuri primeste), a spus ca functioneaza sigur, nu se poate sa nu functioneze si apoi am pierdut o suma de bani, nu foarte mare, era minimul cu care intrai pe site, dar nu sunt singurul, este normal asa ceva? Nu se poate face nimic sa ii oprim? Sunt oameni ca si mine sau mai rau, care pun mai mult, pentru ca ei zic sa pui mai mult ca sa iti cresti sansele de castig, dar nu este adevarat. Pot demonstra ca aplici regula data pe site(omul ce a facut situl am aflat ca este afiliat firmei cu platforma...) initial am primit un mail de la un domn la care sunt abonat din cauza ca in trecut am cumparat ceva de la el si am avut incredere oare cum, asa ma prins, mi-a spus si el ca functioneaza 100%) si mi-a trimis si el mailuri de multumire de la clienti ce au reusit... dar reusesti poate o perioda, pana cand vine un moment prost(l-am anticipat dar mi se spunea ca face acest lucru de mult timp si nu este posibil acel moment), deci regula functioneaza dar daca te-a prins pe schimbarea pietei in asa fel este acea regula ca pierzi tot, stiu este si prostia mea, dar totusi au voie sa minta cu nerusinare si nu sunt trasi la raspundere? Nu am semnat nimic, dar mi-au luat banii mie si la multi altii, am intrebat pe dl. ce mi-a recomandat situl si mi-a spus ca nu sunt singurul si ca se mai intampla, dar inainte o dadea sus si tare ca ce tare este regula... Deci este o chestie de timp doar pana sa piarda toti cei inscrisi. Detalii cu faptul ca este afiliat nenea si ca si altii au mai pierdut mi s-au dat doar ulterior. Cei de la platforma m-au sunat in 3 minute dupa inscriere sa fac depunerea, am solicitat un cont demo, a spus sa fac depunerea si apoi ma baga pe un cont demo, am facut depunerea, a spus ca ma suna in seara aceea sau cel tarziu dimineata, seara am revenit eu pe chat online, mi s-a spus ca o sa fiu sunat imediat de persoana cu care am vorbit telefonic sa am rabdare, nu m-a sunat nimeni nici seara, nici dimineata, mailurile cu multumiri curgeau intre timp... am zis hai sa incerc dar nu ma abat de la regula, zis si facut, seara cand am intrat bineinteles un fenomen neasteptat... i-am pierdut cu tot cu regula minune. Vina mea o parte si recunosc trebuie sa nu ai incredere in absolut nimeni, toate informatiile primite sunt minciuni, oare este normal acest lucru? Asa trebuie sa iau orice informatie, nu are nimeni grija de aceste lucruri? Era altceva daca mi se spunea regula nu este 100% sigura 4 din 10 pierd, dar sunt foarte mari sansele de castig... ma intelegeti era altceva, dar cand ti se spune de un an fac acest lucru si functioneaza, vreau sa stii si tu de ea si o primesti din partea unui site de pe care ai comandat un produs real in trecut, ti-a venit acasa si a fost totul ok, o recomandare catre situl unui bun prieten(cel cu metoda minune)... poti sa cazi in capcana. Deci nu mi-a venit spam m-am bagat si gata. Pot sa dau print screenuri si sa dovedesc cele spuse, am tras un semnal de alarma, eu mi-am invatat lectia, dar pacat de ceilalti si urmatorii... Puteam sa tac ca mie rusine de mine dar am zis sa incerc sa fac ceva poate o sa fie cineva care poate ajuta mai mult decat mine... Multumesc!
Este site romanesc sau strain? Detaliati va rog, ce scrie la termeni si conditii.
Strain si scrie in engleza, dar platforma se selecteaza si in romaneste, dar conditiile precizez sunt doar in engleza. Am incercat cum v-am spus sa intreb detalii, dar tot timpul emotional eram impins spre a tranzactiona ca nu este nici un risc, am asteptat cum mi-a spus si dl. care m-a sunat de pe site sa fac depunerea cat mai repede ca imi poate da acces ulterior si la un cont demo, dupa depunere a zis ca cel tarziu dimineata, daca nu in aceea seara ma suna sa imi arate platforma cineva, dupamasa a doua zi in urma mailurilor primite de persoana afiliata am pierdut banii aplicand intocmai regula data de persoana afiliata.
Uitati ce s-a postat astazi pe situl dumneavoastra:
"Legea nr. 363/2007 privind combaterea practicilor incorecte ale comerciantilor in relatia cu consumatorii prevede ca o practica comerciala este inselatoare daca aceasta contine informatii false sau, in orice situatie, inclusiv in prezentarea generala, induce in eroare sau este susceptibila sa induca in eroare consumatorul mediu, astfel incat, in ambele ipoteze, fie il determina, fie este susceptibila a-l determina pe consumator sa ia o decizie de tranzactionare pe care altfel nu ar fi luat-o, chiar daca informatiile prezentate sunt corecte.
De exemplu, pot fi considerate practici comerciale inselatoare, conform Autoritatii Nationale pentru Protectia Consumatorilor (ANPC), urmatoarele situatii:

Un operator economic face publicitate unui serviciu, afirmand ca acesta prezinta anumite avantaje si astfel il influenteaza pe consumator sa incheie un contract. In realitate – aceste avantaje nu exista;

Un operator economic ofera un produs conceput in asa fel incat sa semene, prin nume sau imagine, cu un alt produs similar cu caracteristici calitative superioare al unui competitor;
Un operator economic face publicitate pentru vanzarea unui apartament cu trei dormitoare. De fapt, in al treilea dormitor nu incape nici macar un pat de o persoana.
O practica comerciala este agresiva daca, in contextul prezentarii situatiei de fapt si tinand cont de toate caracteristicile si circumstantele, limiteaza sau este susceptibila sa limiteze in mod semnificativ libertatea de alegere sau comportamentul consumatorului mediu cu privire la produs, prin hartuire, constrangere, inclusiv prin utilizarea fortei fizice sau prin influenta nejustificata si, prin urmare, determina sau este susceptibila sa determine consumatorul sa ia o decizie de tranzactionare pe care altfel nu ar fi luat-o."

sursa:"www.avocatnet.ro/content/art... "

Asa de mult ma regasesc in aceea situatie si totusi ce trebuie sa fac?
Buna,

Pot face o plangere la ANPC pentru ca am fost mintit in multe feluri, de ex. cu faptul ca o sa mi se dea acces la un cont demo dupa depunere si nu mi s-a dat, mi s-a spus ca o sa fiu contactat pentru detalii dupa depunere si nu am fost contactat nici seara si nici dimineata cand au zis, motivul aflat astazi ca persoana ce trebuie sa ma sune este in concediu medical, daca nu mi se facea acea promisiune, nu ajungeam sa fac depunerea, eu cautam un site care are un cont demo si au mintit. Mi s-a spus fa depunerea, iti dam acces la cont demo si poti scoate banii ulterior daca vrei sa renunti, cei de la ANPC din cate stiu pot cere convorbirea telefonica.

Multumesc mult pentru ajutor.