Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Garantie retinuta la inchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Garantie retinuta la inchiriere

Buna ziua. Mai am o problema de adus in discutie. In prezent locuiesc intr-o garsoniera in chirie. Am inchiriat imobilul pe 12 luni si am semnat un contract intre mine si proprietar de fata cu agentul imobiliar. Din motive personale sunt nevoit sa ma mut din imobil dupa doar 7 luni. La momentul intocmirii contractului mi-a fost retinuta o garantie egala cu suma platii chiriei pe o luna. Intrebarea este daca imi pot recupera acesti bani?
Garantia este pentru acoperirea eventualelor daune produse, daca nu este cazul atunci trebuie sa va fie restituita.
Verificati sa nu aveti vreo clauza de penalitate in cazul incheierii contractului de inchiriere inainte de termen.
Trebuie vazut si in contract daca este specificat ce anume acopera garantia retinuta.
Imi pare rau ca nu am contractul in fata, dar nu cred ca este mentionata garantia.
Aveti vreo dovada a platii garantiei (chitanta de mana, martori)?
Daca nu aveti prevazuta nicio clauza de penalitate ptr incheierea inainte de termen a contractului si nu au fost produse pagube ii cereti sa va restituie garantia. Daca face figuri amenintati cu ANPC, ANAF, DNA, DIICOT, amici mascati, etc.