Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Restituire garanție
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Restituire garanție

Restituire garanție.
Bună ziua! Am nevoie de ajutor în legătură cu restituirea unei garanții.
Am închiriat o garsoniera cu contract, nu este înregistrat la ANAF, pe durata determinata de 1 an. La încheierea contractului am plătit o garanție de 1000 lei, dar eu sunt nevoit sa ma mut înainte de expirarea contractului.
Proprietarul o sa fie notificat cu 30 zile înainte, asa cum este stipulat și în contract, dar întrebarea mea este dacă pot sta luna aceea în care ma mut fără sa plătesc chiria, adică din garanție.
În contract scrie "Părțile convin ca, în situația denunțător prezentului contract de către chiriaș înainte de data de X garanția financiară va fi păstrată de către proprietar cu titlu de daune-interese"
Va mulțumesc, o zi buna!
Mihai Mazilu, utilizator
Conform articolului din contract garanția se păstrează în cazul renunțării unilaterale înainte de data prevăzută ,rezulta ca nu aveti cum sa compensați garanția cu locuitul timp de o luna fără să achitați chiria...
Va mulțumesc pentru răspuns!

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Conform articolului din contract garanția se păstrează în cazul renunțării unilaterale înainte de data prevăzută ,rezulta ca nu aveti cum sa compensați garanția cu locuitul timp de o luna fără să achitați chiria...