avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 909 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cand trebuie să eliberez locuința?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cand trebuie să eliberez locuința?

Buna ziua!
Situația în care ma aflu este următoarea:
Locuiesc cu chirie( contract înregistrat la anaf) de la jumătatea lunii Martie într-un apartament de 2 camere. Contractul de inchiriere+ contractual anaf este semnat cu data de 1 Aprilie. Plată chiriei se face pe data de 18-20 ale lunii in curs. Am discutat cu proprietarul și i-am spus că vreau sa mă mut într-o garsoniera și mi-a spus că are el o garsonieră liberă și ca putem face transferul de la apartament la garsonieră începând cu data de 18 Iulie.
Am avut niște neînțelegeri cu dânsul in urma unei facturi la curent. A venit în luna mai și a cerut bani in avans pentru ca pleca in concediu, i-am plătit 150 de lei pentru Mai și Iunie dar el a făcut plata catre Enel de doar 100 de lei( a achitat in avans). Acum imi cere din nou bani pt Iunie, mi-a spus că nu ma mai pot muta in garsonieră( pe data de 10 Iulie). Pe data de 17 Iulie va venii sa vedem ce bani mai are sa imi dea înapoi din garanție și vrea să eliberez a doua zi apartamentul.
Este legal cea ce se întâmplă? Pot cere să rămân în apartament pana pe data de 31 Iulie?
Va rog sa ma sfătuiți ce pot face in această situație!
Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: Geanina DRIAN , Avocat 13:14, 16 Iulie 2019
ne-ați spus de toate, mai puțin data la care expiră contractul.
până la acea dată puteți locui acolo.
clauzele de încetare ar trebui să fie în contract, inclusiv termenele de preaviz pentru denunțarea (încetarea) unilaterală (la inițiativa uneia din părți).
contractul este legea părților și răspunsul Dvs. este acolo.
Buna seara,
Va multumesc mult pentru răspuns! Contractul se încheie la 31 decembrie 2019 cu posibilitatea de renegociere.
O seara frumoasă!

Geanina DRIAN a scris:

ne-ați spus de toate, mai puțin data la care expiră contractul.
până la acea dată puteți locui acolo.
clauzele de încetare ar trebui să fie în contract, inclusiv termenele de preaviz pentru denunțarea (încetarea) unilaterală (la inițiativa uneia din părți).
contractul este legea părților și răspunsul Dvs. este acolo.

atunci pânâ la 31.12.2019 aveti dreptul să locuiți acolo.
încetarea înainte de termen se face fie prin acordul părților, fie unilateral, cu preaviz.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mafia imobiliara CarinaNicoleta_G CarinaNicoleta_G Buna seara, Va scriu pentru ca in data de 9 iulie 2017, am semnat un contract facut de un agent imobiliar pentru o garsoniera in sector 3 Bucuresti. In ... (vezi toată discuția)
Restituirea avans chirie Conditiichirie Conditiichirie Salut, Situatia in care ma aflu acum consta in faptul ca am avut garsoniera inchiriata unui domn, sub contract simplu (neinregistrat). El a anuntat in data ... (vezi toată discuția)
Contract de inchiriere Laura1992 Laura1992 Buna seara! Am contract de inchiriere a unui imobil (apartament) pe perioada a 3 ani. Am stat an jumate dar eu nu pot mai sta si vreau sa ma mut acasa. L-am ... (vezi toată discuția)