Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pontaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pontaj

Buna ziua

S-a incheiat un CIM pe o perioada de o luna cu un angajat nou, pe luna februarie.
In total din 160 de ore, a lucrat 120 de ore si pentru restul de 40 ore a adus certificat de concediu medical.
Intrebarea mea ar fi cum se intocmeste statul de plata, cum se ponteaza cele 40 de ore?
Individul inainte de a se angaja la noi, nu a lucrat timp de 2 ani, deci nu are un stagiu minim de cotizare dupa OUG 158/2005.
Multumesc anticipat.
Se va ponta in concediu medical.
La introducerea concediului medical am nevoie de baza stagiu si zile stagiu...la mine aceste date lipsesc....
Pentru intocmirea pontajului nu este nevoie de aceste date.
Certificatul medical nu poate fi platit, dar poate constitui motivare pentru absentele de la serviciu. Pontati 40 ore concediu medical, care va fi fara indemnizatie.

concediu medical se plateste DOAR daca are min 22 zile lucrate in cadrul institutiei. Asta in cazul in care este pe cod de boala " 01 "