Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara suplimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara suplimentara

In primul rand imi cer scuze daca acest subiect a mai fost discutat, iar in al doilea rand va supun atentiei urmatoarea situatie: Sunt platitor de pensie alimentara in cuantum de X lei lunar conform hotararii instantei. In urma cu cateva luni fosta sotie avand in proprietate o garsoniera mostenita, nelocuita, mi-a cerut ajutorul pentru a o renova argumentand faptul ca ii va aduce venituri suplimentare din inchiriere. In sensul acesta in 3 luni am inceput sa ii transfer in cont dublul pensiei alimentare, convenind ca in momentul in care garsoniera va produce venituri 3 luni sa nu ii mai platesc pensie alimentara. Precizez ca aceasta intelegere nu a fost oficializata/scrisa in nici un fel. Acum, cand garsoniera a fost inchiriata, fosta sotie a 'uitat' de conventie.
Intrebarea mea este: daca plata anticipata a pensiei poate sa ma absolve de plata in urmatoarele 3 luni a pensiei?
Pot fi acuzat de neplata obligatiilor catre copil in aceasta situatie?

Multumesc anticipat
Orice tranzactie cu privire la pensi minorului este nula, insa reprezentantul legal daca este de buna credinta poate tine seama de situatia expusa, legal nu suntei absolvit de plata lunara a pensiei
~ Conținut șters la cerere ~
Legal plata a fost facuta in contul ei de fiecare data in valoae dubla fata de hotarare.

Oricum nu este o mare problema, asta este: prostia se plateste! oricum , noi sa fim sanatosi!

Despre buna credinta nu mai are rost sa vb.

Multumesc tuturor pentru ajutor!