Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

In cat timp se deschide o succesiune dupa un dece
daca deschizi in 6 luni nu se plateste o suma atat de mare,dupa aceasta data sumele sunt foarte mari.Intrebati un notar doar daca va intelegeti intre dumneavoastra,altfel prin tribunal se rezolva treaba
Succesiunea se deschide la data decesului lui de cujus.

De cujus -Expresie din limba latina defunct. Provine din expresia latina is de cujus succesione agitur = cel despre a carui succesiune este vorba.Sinonim - Antecesor in drepturi

Nu confundati deschiderea succesiunii cu dezbaterea succesiunii !

DlGoe, utilizator