Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Pot sa fiu dat in judecata de fratele meu vitreg daca nu deschid succesiunea?
Buna ziua !
Cand vorbim de deschiderea succesiunii , discutam despre o actiune prin care un succesor solicita, conform prevederilor legale , impartirea masei succesorale ale lui "de cuius successione agitur "(acela despre a carui mostenire este vorba).
In acest caz dumneavoastra sunteti chemat in instanta( daca succesiune este deschisa printr- o actiune in instanta) nu ca parat ( cel reclamat) ci ca succesor legal( cel cu care se imparte masa succesorala a defunctului).
In concluzie, va pot spune ca orice succesor poate cere deschiderea succesiunii celui ce ii succede. Asta inseamna ca o sa fiti citat la deschiderea succesiunii.
Cu stima !
Marius Zaharia, Avocat
doar daca aveti de mostenit averea aceluasi parinte comun
in conditiile in care nu exista consens in modalitatea de impartire masa succesorala,
se impune dezbaterea succesiunii in instanta de judecata
Interesul dvs. e sa dezbateti succesiunea, pe cale amiabila ( la notar) sau in instanta, e acelasi lucru.