avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Pot sa fiu dat in judecata de fratele meu vitreg daca nu deschid succesiunea?
Cel mai recent răspuns: Ana-Maria Dutescu , Avocat 18:49, 7 Martie 2010
Buna ziua !
Cand vorbim de deschiderea succesiunii , discutam despre o actiune prin care un succesor solicita, conform prevederilor legale , impartirea masei succesorale ale lui "de cuius successione agitur "(acela despre a carui mostenire este vorba).
In acest caz dumneavoastra sunteti chemat in instanta( daca succesiune este deschisa printr- o actiune in instanta) nu ca parat ( cel reclamat) ci ca succesor legal( cel cu care se imparte masa succesorala a defunctului).
In concluzie, va pot spune ca orice succesor poate cere deschiderea succesiunii celui ce ii succede. Asta inseamna ca o sa fiti citat la deschiderea succesiunii.
Cu stima !
Ultima modificare: Sâmbătă, 6 Martie 2010
Marius Zaharia, Avocat
doar daca aveti de mostenit averea aceluasi parinte comun
in conditiile in care nu exista consens in modalitatea de impartire masa succesorala,
se impune dezbaterea succesiunii in instanta de judecata
Interesul dvs. e sa dezbateti succesiunea, pe cale amiabila ( la notar) sau in instanta, e acelasi lucru.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune romeone romeone cu notarul s-au cu avocatul este intrebarea[ (vezi toată discuția)
Deschiderea succesiunii cristina1980 cristina1980 tatal meu a decedat acum 3 luni. el are dintr-o casatorie anterioara cu mama mea 2 copii, eu sunt copilul mamei la fel dintr-o casatorie anterioara. Nu am ... (vezi toată discuția)
Deschidere succesiune alex333 alex333 Doresc sa deschid succesiunea am divergente cu fratii si mama mea si vreau sa cer iesirea din diviziune cu un teren si casa parinteasca. Mentionez ca tatal meu ... (vezi toată discuția)