avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 220 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA neplatitor de TVA cu CIF diferit de CUI
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA neplatitor de TVA cu CIF diferit de CUI

Buna ziua,

Am infintat un PFA neplatitor de TVA care presteaza servicii pentru o firma din Germania. De la Registrul Comertului am primit un CUI, iar de la ANAF am primit un CIF cu ROxxx diferit de CUI.

Intrebare:
1. Ce cod folosesc pentru ce achizitionez in Romania? (carburanti, consumabile etc)
2. Ce cod apare pe stampila?
3. Ce cod folosesc pentru factura emisa in Germania?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: S.C. ORIEDA CONT EXPERT S.R.L. , Contabil 23:33, 16 Martie 2015
1. C.U.I
2.C.U.I.obligatoriu, C.I.F. doar optional;
3. C.I.F.
2. Puteti fi putin mai explicit? Daca CIF-ul este optional, atunci pentru factura emisa catre Germania voi folosi stampila cu CUI desi in antet este scris CIF-ul?

Multumesc.
Pentru ei nu e obligatorie stampila, ca si in Romania de altfel.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa norma fixa de venit - neplatitor de tva - cod de identificare fiscala??? ipi ipi Buna ziua, Sunt inregistrat ca PFA norma fixa de venit - neplatitor de TVA. Astazi am fost sa ma inregistrez in Registrul Operatorilor ... (vezi toată discuția)
C.i.f c.u.i. programatorcalumea programatorcalumea Am o microîntreprindere care are clienți și în românia și în străinătate. Pe lângă asta sunt și neplătitor de TVA. Am o ... (vezi toată discuția)
Pfa fara drept de deducere tva, inregistrat in roi cu cif DanielManciu DanielManciu Buna seara, Sunt PFA din 2010 fara drept de deducere PFA. In februarie 2014, datorita finalizarii unor contracte cu parteneri UE (Franta si Olanda) ... (vezi toată discuția)