Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA neplatitor de TVA cu CIF diferit de CUI
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA neplatitor de TVA cu CIF diferit de CUI

Buna ziua,

Am infintat un PFA neplatitor de TVA care presteaza servicii pentru o firma din Germania. De la Registrul Comertului am primit un CUI, iar de la ANAF am primit un CIF cu ROxxx diferit de CUI.

Intrebare:
1. Ce cod folosesc pentru ce achizitionez in Romania? (carburanti, consumabile etc)
2. Ce cod apare pe stampila?
3. Ce cod folosesc pentru factura emisa in Germania?

Multumesc.
1. C.U.I
2.C.U.I.obligatoriu, C.I.F. doar optional;
3. C.I.F.
2. Puteti fi putin mai explicit? Daca CIF-ul este optional, atunci pentru factura emisa catre Germania voi folosi stampila cu CUI desi in antet este scris CIF-ul?

Multumesc.
Pentru ei nu e obligatorie stampila, ca si in Romania de altfel.