Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Stabilire venit net impozabil II
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Stabilire venit net impozabil II

Buna seara!As dori sa ma lamuriti daca la stabilirea venitului net impozabil la o intreprindere individuala valoarea stocului de marfa la 31.12 se considera cheltuiala nedeductibila chiar daca este platit. Va multumesc!

ContSters232561, utilizator
Nu. Va redau din codul fiscal art. 48 Reguli generale de stabilire a venitului net anual din activităţi independente, determinat în sistem real, pe baza datelor din contabilitate
(1) Venitul net anual din activităţi independente se determină în sistem real, pe baza datelor din contabilitate, ca diferenţă între venitul brut şi cheltuielile deductibile efectuate în scopul realizării de venituri cu excepţia situaţiilor în care sunt aplicabile prevederile art. 49 şi 50.
nici in anul 2011 nu se calcula asa?va multumesc!