avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vanzare cumparare cu intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vanzare cumparare cu intretinere

BUna ziua am si eu o nelamurire,parintii mei sunt divortati de 23 de ani si apartamentul in care locuiesc cu mama mea este pe numele tatalui,acesta a fost recasatorit iar acuma recent a divortat din nou #-o avand un copil cu a doua nevasta.Eu as vrea sa stiu daca tatal meu trece apartamentul pe numele meu cu clauza de intretinere ce obligatii am eu fata de el?(mentionez ca el are garsoniera unde sa stea nu va locuii cu mine),eu am dreptul sa vand acel apartament?sau abea dupa moartea lui.Vreau sa stiu daca facem acest contract de vanzare cumparare daca fosta sotie si copilul mai au drepturi legale din acel apartament.
Cel mai recent răspuns: bianca1988 , utilizator 16:41, 17 Martie 2015
Ok si cu sora/fratele ce faceti?!
Totusi, are acelasi tata ca d-voastra si aceleasi drepturi cu d-voastra la mostenire!
Daca a divortat este important daca a facut partajul si e si mai important ce s-a stabilit, cota fiecaruia din bunurile comune.
Presupun ca apartamentul in care locuiti este bun propriu al tatalui, obtinut inainte de casatoria cu ultima sotie, deci aceasta nu ar putea ridica pretentii asupra lui.
Insa fiica/fiul este mostenitor rezervatar si va va fi foarte greu sa-l ,,sariti" din schema cu apartamentul.
Stiu ca va simtiti ,,furata" de acest frate/sora, dar repet, are acelasi tata ca d-voastra, deci si aceleeasi drepturi.
Cititi si art 1091, aliniatul(4) din ncc

[ link extern ]
Tocmai de asta intreb daca se face contract de vanzare cumparare si apartamentul trece pe numele meu fratele meu vitreg nu mai are nici un drept legal?
Il puteti vinde daca nu exista interdictie in contractul de vanzare cumparare cu clauza de intretinere .obligatia de intretinere subzista .in cazul in care nu va respectati clauza contractul se anuleaza


(Interventie moderator: Va rugam sa nu mai scrieti cu majuscule intrucat contravine regulamentului forumului)
Ultima modificare: Sâmbătă, 14 Martie 2015
AV. GABRIELA GERBER, Avocat
Daca e bun comun cu mama dvs, parintii dvs pot face partaj, bunul sa ii revina mamei , abia apoi mama dvs sa va vanda.
Care e scopul instrainarii acelui ap, tatal vrea/ are nevoie sa fie intretinut ?
Daca garsoniera e in proprietatea tatalui, tatal va poate si dona fara teama ca ar ataca fratele candva donatia.

Ultima modificare: Sâmbătă, 14 Martie 2015
gi-jane2, moderator
Daca garsoniera e in proprietatea tatalui, tatal va poate si dona fara teama ca ar ataca fratele candva donatia.


1.Va rog sa ne explicati la cine faceti referire cand spuneti ,,fara teama"!
Din fraza nu se intelege, v-ati exprimat in dispretul semanticii :(
2.Pe ce va bazati cand afirmati ca fratele nu va ataca ,,candva" donatia :-/
Eu spun ca atunci cand va veni momentul, nimic nu-l va impiedica sa atace donatia, cu sanse reale de a aduce bunul donat la masa succesorala!
Ultima modificare: Sâmbătă, 14 Martie 2015
DlGoe, utilizator

Alte discuții în legătură

Mostenire casa danymbi danymbi Buna ziua. Soacra mea doreste sa lase casa ei mie si sotiei mele. Sotia mea mai are un frate care le-a facut sotie si soacrei mele viata un cosmar. Dupa nunta ... (vezi toată discuția)
Cum pot cumpăra un apartament de la tata, astfel încât soțul meu să nu aibă niciun drept asupra lui în caz de divorț? Camelia R Camelia R Buna ziua, exista vreo posibilitate sa fac contract de vanzare cumparare pt un apartament, proprietar este tatal meu si eu vreau sa-l trec pe numele meu, dar ... (vezi toată discuția)
Act de donatie sau vanzare cumparare galaoan galaoan Buna ziua. Va supun atentiei urmatoarea problema. Suntem doua surori si dupa moartea mamei am semnat ca mostenirea ei sa revina tatalui nostru. Acum tatal ... (vezi toată discuția)